Як показує практика в багатьох випадках саме при первинному контакті керівника з органами досудового розслідування здійснюється безліч помилок, які в подальшому слідство використовує задля досягнення своєї мети.

Яким чином має бути здійснено виклик

Відповідно до статті 135 Кримінального процесуального кодексу України (далі – КПК України) особа викликається до слідчого шляхом вручення повістки про виклик, надіслання її поштою, електронною поштою чи факсимільним зв’язком, здійснення виклику по телефону або телеграмою.

При цьому підтвердженням факту отримання особою повістки та ознайомлення з її змістом є розпис особи про отримання повістки на корінці повідомлення, на поштовому повідомлені, відеозапис вручення повістки. Надіслання повістки електронною поштою є правомірним, якщо особа попередньо повідомила слідчому, прокурору, слідчому судді адресу своєї електронної пошти. Особа має отримати повідомлення про виклик не пізніше ніж за три дні до дня коли вона зобов’язана прибути за викликом.

Якщо слідчий телефонує або надсилає фото повістки

Багатьох керівників турбує питання стосовно правомірності виклику на допит за допомогою телефону або шляхом надіслання фото повістки в мессенджер.

Дійсно слідчий має право викликати особу по телефону та викликана особа зобов’язана з’явитися за таким викликом. У разі неявки існує відповідальність за не прибуття на виклик слідчого, яка полягає у застосуванні штрафних санкцій чи у застосуванні приводу. Однак, щоб притягнути особу до відповідальності, слідчий повинен довести в суді, що саме ця особа викликалась по телефону.

Слідчому буде вкрай важко притягнути особу до відповідальності за неприбуття за викликом здійсненим по телефону. Раджу все ж таки повідомити слідчого про свою готовність прибути для проведення допиту, але за умови вручення Вам відповідної повістки.

Виключний перелік способів здійснення виклику особи міститься в статті 135 КПК України. Надсилання фото повістки в мессенджер, як спосіб виклику особи, даною статтею не передбачено.

І на останок

Категорично не рекомендую діяти самостійно, намагайтесь узгоджувати свою позицію та дії з адвокатом.

Завжди пам’ятайте, що в більшості випадків слідство ведеться не заради досягнення уявної справедливості й покарання всіх винних, а заради отримання важеля впливу на ваше підприємство або на ваших ділових партнерів. Переконаний, що побудова правильної тактики взаємовідносин з працівниками правоохоронних органів сприяє коректному та уважному ставленню останніх до платників податків, дозволяє мінімізувати можливі негативні наслідки від такої взаємодії та є запорукою особистого спокою керівника підприємства.